Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Erdélyi Napló
Anul şi data apariţiei: 01.08.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Makkay József
Titlul articolului: Újrakezdett Markó–Tőkés párbeszéd – Szűk három hét a kiegyezésre?
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://www.hhrf.org/erdelyinaplo/archivum.php?id_lapszam=272



Több mint fél éves megszakítás után újra találkozott Kolozsváron az Erdélyi Református Egyházkerület Bethlen Kata Diakóniai központjában Tőkés László és Markó Béla. A kétórás megbeszélést követően sajtótájékoztatón számoltak be a találkozó kimeneteléről, illetve a megbeszélések folytatásáról, amelyek Markó szerint, augusztus 24-ig konkrét eredményeket kellene hozzanak a közös jelöltállításról.
      A békülékeny hangnemben megesett találkozón, a sajtótájékoztató tanúsága szerint, a tárgyalások folytatásáról született döntés. Tőkés és Markó egyaránt fontosnak, egyféle újrakezdésnek nevezte a találkozót. Mindkét fél dokumentumokkal érkezett a találkozóra, ezek azonban csak a célok tekintetében hasonlítanak egymásra. A Tőkés Lászlót támogató szervezetek részvételével kidolgozott Nemzeti összefogás programja az erdélyi magyar politikai közélet teljes megreformálását kéri, ami többek között a helyhatósági és az országos választásokon történő közös indulás mikéntjét is szabályozná, de részletesen tartalmazza a különböző autonómiaformák kiharcolásához szükséges összefogást, illetve a magyarországi és romániai közpénzekhez történő hozzáférés gyökeres megváltoztatását, a pártérdekeknek alárendelt pénzosztás megszüntetését szorgalmazza.
      Az RMDSZ tárgyalási programjának fő célkitűzése a választási együttműködés, vagyis az EP-lista vezető helyeinek megosztása. Markó Béla a sajtótájékoztatón magabiztosan állította, hogy az erdélyi magyarság zöme az RMDSZ-t támogatja, ugyanakkor vannak RMDSZ-en kívüli szervezetek, amelyeknek szintén figyelembe kell venni az igényeit. Az RMDSZ további prioritása a kisebbségi törvény által szavatolt kulturális autonómia, illetve a székelyföldi önkormányzatok szövetségének létrehozása egyfajta RMDSZ-megoldásként a területi autonómiára. Ez utóbbi nem szerepel a tárgyalási célok között: helyette a romániai közigazgatás decentralizációja és új fejlesztési régió létrehozása jelenik meg.
      Tőkés László a tárgyalások menetét és eredményét attól tette függővé, hogy sikerül-e konszenzust kialakítani nemzeti összefogás programjának a vitájában. Úgy fogalmazott, csak ebben az esetben lehet tovább lépni a második tárgyalási pontra, vagyis a közös jelöltállítás kérdésére.
      Markó Béla szerint nem tápláltak olyan illúziókat, hogy gyors megegyezés születhet, azonban elmondta: a matematikai számítás is arra inti a magyarságot, hogy meg kell egyeznie a választásokon történő sikeres részvétel miatt. Tőkés László szintén fontosnak nevezte az összefogást, kiemelve, hogy e nélkül Brüsszelben esélytelen a romániai magyarság önrendelkezéséért folytatott küzdelem. Ugyanakkor hangsúlyozta: EP-jelöltsége hat támogató szervezettől függ, a velük való konzultáció függvényében születhet döntés a közös listáról. A közös jelöltséget nemzeti lista kialakításában látja, megegyezés esetén ez tulipános listát jelenthet, jogilag ma ez kivitelezhető, mondotta az EMNT elnöke.
      A sajtótájékoztatón elhangzott: augusztus 24-ig munkacsoportokban folytatódnak az egyeztetések. Az RMDSZ-t többek között Borbély László miniszter és Kelemen Hunor ügyvezető elnök, a másik tábort Toró T. Tibor, Szilágyi Zsolt és Fodor Imre képviselné.
      (A polgári szervezetek Nemzeti összefogás programja a 10. oldalon olvasható.)

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.